Tjedan hrvatskoga bučina ulja počeo je na Svjetski dan hrane 16. listopada 2012. u zagrebačkome Centru za kulturu prehrane Gastroradionicom Oblizeki preporučuju: Bučino ulje, ulje koje dolazi. Naši Oblizeki i Živi selo su medijski pokrovitelji ove pionirske, izuzetno vrijedne manifestacije.
Tjedan je otvorio gradonačelnik Ivanić Grada i saborski zastupnik Boris Kovačić podsjetivši kako je zahvaljujući tamošnjoj priredbi Bučijadi naraslo zanimanje u javnosti i za bučino ulje, ali i za udrugu koja je organizirala proizvođače, ne samo izložbu nego prošle godine i prvi znanastveni skup o bučinu ulju.
Dr. sc. Marija Vukobratović, saborska zastupnica, članica saborskoga Odbora za poljoprivredu i predavačica na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima, istakla je potrebu lobiranja za ovu potencijalnu proizvodnju.
Mr. sc. Gordana Županac, pročelnica za poljoprivredu Zagrebačke županije, županije u kojoj zahvaljujući razumijevanju i pomoći zamjetno rastu i hektari zasijani uljnom bučom i proizvodnja bučina ulja, istakla je potrebu edukacije o bučinu ulju, posebice potrošača.
Na žalost, uz pokrovitelje Zagrebačku županiju i Grad Ivanić-Grad, treći pokrovitelj, Ministarstvo poljoprivrede nije se potrudilo poslati svog predstavnika da i javno podrži u svakom smislu vrijedne i poduzetne proizvođače.
O cilju Tjedna i o aktivnostima posljednjih godina te o stanju na tržištu bučina ulja u nas te o uzgoju uljne buče govorio je predsjednik Udruge proizvođača bučina ulja, i sam jedan od vodećih proizvođača bučina ulja, Ivan Grbić. Istakao je osobito dosad neiskorištene mogućnosti te podsjetio kako kakvoća i prepoznatljivost itekako mogu hrvatskome bučinom ulju pomoći da se nametne na domaćemu, ali i na inozemnom tržištu, na kojima se izravno sudara s količinski neusporedivo većim, ali kvalitativno neusporedivo lošijim, ali zato mnogo jeftinijim bučinim uljima, kakvo je primjerice kinesko. Stoga je osobito važno napokon stvoriti i pravni okvir, potrebne pravilnike i standarde, te, dakako, kakvoću koja će se oslanjati na njih i zaštiti.
U tome će pomoći tvrtka Biotehnicon, čiji je Centar za kulturu prehrane bio i domaćinom ovogodišnje Gastroradionice Oblizeki preporučuju: Bučino ulje, ulje koje dolazi. O nutricionističkim aspektima govorila je nutricionistica Martina Ivanjko, a o fenomenološkoj i gastronomskoj odnosno kulinarskoj strani urednica Oblizeka Božica Brkan istakavši kako proizvođačima cilj ne mora biti uskočiti na mjesto drugih masnoća nego se nametnuti vlastitom osobnošću, za što je itetako važno otkriti bogatstva bučina ulja poduprtoga, uz drugo, i bučama te bučinim košticama. Odmah je sve to praktično ilustrirao i chef Oblizeka Robert Slezak predstavivši kako se bučino ulje i bučine koštice mogu koristiti u različitim tipovima jela.
Tjedan bučina ulja, koje često zovu i smaragdom kontinentalne Hrvatske, nastoji predstaviti tu naminicu, pa će oni koji je već vole kao i oni koje je tek kane upoznati i zavoljeti imati priliku na ivanićgradskoj 8. Bučijadi 20. i 21. listopada 2012. kušati petnaestak bučinih ulja različitih tipova i proizvođača. I, dakako, kupiti ih, kao i kušati što ivanićgradski ugostitelji nude u pratnji najuspjelije i naposjećenije priredbe posvećene bučama/tikvama u Hrvatskoj.