«Vino, vino, vino daj
S nama zapjevaj
Daj vino, vino daj,
Čaše nalivaj…»
Koliko se isplati ustrajno ulaganje u izvorno, jedan od izvrsnih primjera je šklet, autohtona sorta vinove loze i vina Moslavine i Pokuplja, kojoj Sisačko-moslavačka županija ne posvećuje samo dio budžeta – što u klonska istraživanja prva u zemlji što u sadnju te u njegu vina – nego mu namjenjuje i Županičin pehar. On postaje mnogo više od promocije.
Županica Marina Lovrić je 16. prosinca u sisačkome restoranu Cocktail pod pokroviteljstvom Minitarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvitka, u prisustvu saboske zastupnice Marijane Petir te dvojice državnih tajnika Ivice Perovića i Josipa Kraljičkovića – koji nije, uz Moslavce i Patrinjce, propusto istaknuti važnu ulogu svojih Posavaca u vinogradarstvu i vinarstvu toga kraja – svečano dodijelila ovogodišnja priznanja za najbolji škrlet.
Po tradiciji, ocjenjuju ga sami vinari uz stručnjake i novinare. Ove se godine ocjenjivali 6 uzoraka vina profesionalnih vinara, 30 uzoraka vinara amatera iz sedam udruga. A rezultati su:
U kategoriji profesionalaca:
- Vinarija Marinčić, Vesna Pranjić
- Vinarija Florijanović, Ivica Florijanović
- Vinarija Miklaužić, Marko Miklaužić
U kategoriji amatera:
- Zlatko Sigur, Udruga voćara i vinogradara petrinjskog vinogorja
- Damir Košutić, Udruga voćara i vinogradara «Lujo Miklaužić» iz Kutine
- Zdenko Krznarić, Udruga voćara i vinogradara «Lujo Miklaužić» Kutina
Prvi se put dogodilo da je, odnijevši oba Županičina pehara, premoćno kakvoćom škrleta pobijedilo petrinjsko vinogorje.
Škrlet je, podsjećamo baš kako je opisano na boci pobjednika, vino nježno svijetle i žućkasto-zelene boje, puno, kiselkasto, zaobljeno s izraženom finom, nenametljivom, specifičnom aromom sorte. Preporučuje se za posluživanje na 10-12 °C, a osobito se lijepo sljubljije s plodovima mora, slatkovodnom ribom, toplim predjelima, pečenjima i vrhunskim sirevima. Moslavčani ga, dakako, preporučuju uza svoje specijalitete. Iako je poslovično suho, svježe, a katkad i vrlo izraženih alkohola, zanimljivo je i da ga neki vinari odnedavno predstavljaju i kao polusuho, primjerice škrlet 2007. Jaram kutinske vinarije Spuga-K.
Kupinovo vino
Među 11 uzoraka kupinova vina prostiglih na ocjenjivanje i ove je godine prvo mjesto osvojio Ante Zlatar iz Udruge voćara i vinogradara “Lujo Miklaužić” iz Kutine, drugo Sejad Sedić iz Udruge ekoloških proizvođača Sisačko-molsavačke županije “Izvor 2007.”, a treće Zlatko Marenče iz Udruge voćara i vinogradara Lekenik.